Zatrucie rtęcią

Zatrucie rtęcią – stan spowodowany spożyciem nadmiernej ilości danej substancji w wyniku wdychania oparów lub wnikania związków do organizmu. Rtęć – to metal, który w temperaturze pokojowej jest jasnoszarą cieczą i jest bardzo trujący. Substancja ta jest używana do wytwarzania termometrów rtęciowych, lamp fluorescencyjnych i niektórych urządzeń elektrycznych.Preparaty z dodatkiem rtęci i jej związków służą do leczyć kiłę, ze skrętem jelit, a także w stomatologii – foki.

Opis choroby

To opary rtęci, które dostają się do organizmu przez drogi oddechowe, są najbardziej niebezpieczne dla człowieka. Gdy metal dostanie się do przewodu pokarmowego, odurzenie praktycznie nie występuje, rtęć w tym stanie niewiele szkoda.

Sole rtęci są używane w medycynie, do wytwarzania leków zewnętrznych. Związki organiczne są wykorzystywane w przemyśle chemicznym, do produkcji farb, fungicydów i innych chemikaliów. Dlatego bardzo ważne jest, aby zawsze postępuj zgodnie z instrukcjami stosowania leków i przestrzegaj zasad bezpieczeństwa podczas barwienia i przetwarzania roślin.

Każda dawka rtęci, która przedostała się do organizmu jest niebezpieczna dla zdrowia człowieka. Nawet przy wdychaniu 0,25 mg/m3 możliwe są zaburzenia układu oddechowego. Jeśli ilość rtęci jest większa, rozpoczynają się procesy destrukcyjne we wszystkich narządach i układach.Pierwsze objawy zatrucia to uduszenie, napady kaszlu, impotencja, gorączka do poziomu krytycznego.

Rtęć ma największy wpływ na skórę, oczy, drogi oddechowe, nerki, układ nerwowy i przewód pokarmowy.

Objawy

Istnieją dwie formy zatrucia rtęcią: ostra i przewlekła. Postać ostra charakteryzuje się zatruciem w wyniku wypadku lub wypadku podczas próby samobójczej. Przewlekłe zatrucie występuje w wyniku regularnego wdychanie toksycznych oparów rtęci, na przykład podczas produkcji.

Oznaki zatrucia:

• Ciągły ból głowy, zmęczenie, letarg;
• Krwawienie dziąseł, któremu często towarzyszy metaliczny posmak w ustach;
• Nudności, wymioty i biegunka z towarzyszącą ciężką kolką;
• Ataki suchego kaszlu, pomiędzy którymi zaczyna się poważna duszność i ból w klatce piersiowej.

Powody

Rtęć może dostać się do każdego organizmu na trzy sposoby. Możliwe źródła zatrucia:

• W życiu codziennym. Ta grupa obejmuje termometry rtęciowe, lampy i ciśnieniomierze.
• W medycynie. Niektóre leki zawierają rtęć (kalomel). Substancja ta jest używana do produkcji szczepionek, wypełnień amalgamatowych w stomatologii, a także do niektórych leków zewnętrznych.
• W naturze. Skorupiaki i ryby żyjące w zanieczyszczonej wodzie gromadzą w swoich ciałach związki rtęci, które nie znikają całkowicie nawet po obróbce cieplnej.
• W produkcji i rolnictwie. Mogą wystąpić wypadki i problemy z bezpieczeństwem.

Porada dietetyczna

Aby przywrócić prawidłowe funkcjonowanie przewodu pokarmowego, lekarze zalecają oszczędną dietę i picie dużej ilości wody. Gotowany ryż, ziemniaki, napary z lucerny, owsa i kolendry mogą pomóc w usunięciu metali ciężkich i toksyn z Pokarmy takie jak wodorosty morskie, buraki i algi chlorella są w stanie neutralizować rtęć i jej związki.Dieta powinna zawierać również owoce i jagody zawierające pektyny: gruszki i jabłka, maliny i jeżyny, morele.Herbaty ziołowe, sezam, kolendra i czosnek będzie szczególnie przydatny dla wątroby.

Данная информация носит исключительно рекомендательный характер. Перед употреблением посоветуйтесь с врачом.