Pellagra

Pellagra kwas nikotynowy. Innymi słowy, pelagra jest formą niedobór witamin. Ta choroba może również powodować niedobór białka tryptofanu.

We współczesnym świecie, w którym człowiekowi dostępna jest ogromna różnorodność produktów spożywczych z pełną gamą witamin i różnych mikroelementów, występują różne niedobory witaminowe bardzo rzadko Niedobór kwasu nikotynowego, który powoduje pelagrę, nie jest szczególnie powszechny, ale w niektórych krajach RPA i Ameryki Południowej, a także u osób cierpiących na alkoholizm, choroba ta nie stanowi problemu. ol jest rzadką chorobą.

Przyczyny pelagry

Niedobór kwasu nikotynowego może wynikać z następujących czynników:

  • uporczywa przewlekła depresja;
  • choroba układu pokarmowego – zapalenie żołądka, wrzody, zapalenie wątroby, zapalenie trzustki;
  • postępujące nowotwory złośliwe, które przekształcają tryptofan w serotoninę;
  • niedożywienie: niewłaściwa dieta, nieprzestrzeganie schematu;
  • ciąża i laktacja;
  • przepracowanie organizmu z powodu niedożywienia;
  • nadużywanie alkoholu;
  • uszkodzenie skóry przez promieniowanie ultrafioletowe (dotyczy miłośników solariów);
  • choroby zakaźne.

Brak białka – w organizmie jest bezpośrednią przyczyną słabego wchłaniania kwasu nikotynowego. Dlatego jest on wydalany wraz z moczem. A sam organizm zaczyna cierpieć na zaburzenia metabolizmu i pelagry.

Objawy

Problemowi niedoboru kwasu nikotynowego towarzyszy szereg nieprzyjemnych doznań. We wczesnym stadium choroby człowiek może odczuwać zawroty głowy, mieć problemy z pracą jelit i żołądka (zaparcia , wymioty, biegunka). W tym czasie na skórze pojawia się wysypka , zauważalna pigmentacja (duże czerwone plamy). Skóra w dotkniętych obszarach staje się sucha i łuszcząca się.

Gdy choroba staje się ciężka, pojawiają się pęcherze na szyi, twarzy, rękach i nogach. Ponadto pelagra wpływa na nerwy obwodowe, co objawia się drętwieniem, mrowieniem w tych obszarach, w których są skoncentrowane . Ponadto brak kwasów nikotynowych może wpływać na ogólne tło emocjonalne – przedłużająca się depresja, migreny, zaburzenia pamięci, a w bardzo rzadkich przypadkach nawet halucynacje.

Pellagra dotyka w równym stopniu zarówno dorosłych, jak i dzieci. Jednocześnie dzieci mają takie same objawy jak dorośli: biegunka, świerzb, częste wahania nastroju, nerwowość i psychozy.

Leczenie choroby

Jak w przypadku każdej innej choroby, bardzo ważne jest rozpoczęcie leczenia pelagry we wczesnych stadiach rozwoju. Ponieważ choroba ta może być śmiertelna, pacjentowi zwykle przepisuje się leczenie szpitalne pod stałym nadzorem lekarzy.

W walce z tą chorobą bardzo ważne jest przywrócenie niezbędnego poziomu kwasu nikotynowego i witaminy B w organizmie pacjenta. W tym celu stosuje się szereg leków, które nie tylko zawierają niezbędny kwas, ale także utrzymanie równowagi kwasowej żołądka i gruczołów trzustkowych.

Jeśli choroba rozwinęła się w późniejszych stadiach rozwoju, często praktykuje się transfuzje krwi. Wszelka aktywność fizyczna, palenie tytoniu i stres są bezwzględnie przeciwwskazane u pacjentów z pelagrą. Przeprowadzka do klimatu umiarkowanego i unikanie bezpośredniego światło słoneczne też pomaga. .

Porada żywieniowa

Musisz traktować swoją dietę bardzo poważnie. Lekarze zdecydowanie zalecają włączenie do diety produktów zawierających witaminy i przydatne składniki: są to dania rybne, mięso, chleb i wątróbka.

Данная информация носит исключительно рекомендательный характер. Перед употреблением посоветуйтесь с врачом.