Infekcje wirusowe

demencja starcza – to zespół nabytego typu, który objawia się zaburzeniami i degradacją pamięci, myślenia i zachowania. Używa się również nazwy choroby – demencja W przeciwieństwie do oligofrenii (upośledzenia umysłowego typu wrodzonego) demencja starcza występuje w wyniku uszkodzenia mózgu już w wieku dorosłym.

Do tej pory zdiagnozowano demencję u 50 milionów osób w różnych krajach świata. liczba wzrasta o kilka milionów. Według ekspertów, przez 30 lat trzy razy więcej osób starszych będzie miało taką diagnozę. U ludzi choroba jest również znana jako "obłęd starczy".

Opis choroby

Demencja polega na niszczeniu neuronów w mózgu. Do dziś naukowcy nie znaleźli skutecznych metod leczenia demencji, więc terapia jest przepisywana wyłącznie w celu wyeliminowania objawów.

W zależności od przebiegu objawów choroby zwyczajowo wyróżnia się cztery etapy demencji:

1. Niewielkie upośledzenie funkcji poznawczych, które powoduje trudności w codziennych czynnościach;
2. Bardziej wyraźne objawy, które powodują trudności z działaniem niektórych funkcji, konieczna jest pomoc osób trzecich;
3. Objawy choroby są ostre i osoba staje się niezdolna do wykonywania nawet podstawowych czynności. Znikają prawie wszystkie niezbędne umiejętności, takie jak chodzenie, trzymanie łyżki, picie wody.
4. Pacjent nie jest w stanie komunikować się ze światem zewnętrznym ani reagować na bodźce, może wystąpić stan wegetatywny.

Symptomy

Stan demencji ma wiele objawów, a oto kilka z nich:

• Zaburzenia pamięci. Możliwe są zarówno zaburzenia pamięci krótkotrwałej, jak i długotrwałej;
• Mowa i zdolność reagowania na kilka czynników jednocześnie są upośledzone;
• Utrata umiejętności poruszania się w czasie i przestrzeni, czasem nawet we własnej osobie;
• Stopniowo obserwuje się zaburzenia zachowania, wzrastają cechy charakteru;
• Egoizm, nadmierna podejrzliwość i wybredność w najmniejszych szczegółach postęp;
• Pojawienie się szalonych pomysłów, zaburzenia logicznego myślenia i powolne reakcje;
• Zaburzenia emocjonalne (depresja, płaczliwość, lęk, obojętność itp.);
• Pojawienie się iluzji i halucynacji;
• Brak krytycznego podejścia do wszystkiego dookoła.

Powody

Istnieje szereg czynników predysponujących, które przyczyniają się do niszczenia neuronów: wiek powyżej 65 lat, płeć żeńska (mężczyźni rzadziej dożywają tego wieku), choroby układu sercowo-naczyniowego, alkohol i palenie tytoniu, nowotwory złośliwe, urazowe uszkodzenie mózgu, predyspozycje genetyczne, wysoki poziom cholesterolu, nadciśnienie tętnicze itp.

Porada dietetyczna

Żywienie w otępieniu starczym powinno mieć na celu neutralizację rodników powstających w wyniku utleniania. Dlatego w diecie powinny być obecne naturalne antyoksydanty, są to likopeny, beta-karoteny, koenzym Q10 i witaminy A, C i E Przydadzą się owoce cytrusowe, truskawki, pistacje, zioła i warzywa, owoce morza, sezam, jaja kurze.

 

Fasola i olej roślinny, soczewica i jęczmień, jagody i awokado, wytrawne czerwone wino (naturalne), migdały pomogą obniżyć poziom cholesterolu we krwi.

 

Aby wspomóc pracę mózgu, nie zapomnij o fermentowanych produktach mlecznych, chudym mięsie, ziołach (szałwii, melisy i szafranu) oraz przyprawach (kurkuma, curry, cynamon), brokułach i brukwi.

Данная информация носит исключительно рекомендательный характер. Перед употреблением посоветуйтесь с врачом.