Choroby skórne

Zapalenie ścięgna i pochwy

 

zapalenie ścięgna i pochwy – choroba, której towarzyszy zapalenie błona maziowa ścięgien Choroba ma charakter przewlekły. W przeciwieństwie do zapalenia ścięgien, zapalenie ścięgna i pochwy dotyczy tylko tych pochewek ścięgnistych, w których znajdują się miękkie tunele tkanki łącznej zwane pochewkami. Dosyć często dolegliwość ta jest zlokalizowana w okolicy splotu Achillesa i jest również nazywany "zapaleniem kaletki Achillesa". Choroba często dotyczy również obszarów przedramienia i barku, stawów nadgarstków i dłoni, kostki nogi i stopy.

Choroba stała się szeroko znana na całym świecie, ponieważ chorowali na nią najsłynniejsi muzycy.

Opis choroby

Zapalenie ścięgna i pochwy jest zwykle nazywane zapaleniem błony maziowej wokół stawów. W zależności od postaci choroby można zaobserwować taki obraz kliniczny.

 1. Początkowej lub ostrej postaci choroby towarzyszy pojawienie się zaczerwienienia i stwardnienia górnej warstwy błony maziowej. Choroba jest typowa dla procesów zapalnych w ścięgnach odpowiedzialnych za zgięcie i przedłużenie palców, a także dłoni lub stopy.
 2. Postać serowysiękowa charakteryzuje się nagromadzeniem niewielkiej ilości płynu (czasami ropy), który jest zlokalizowany w maziówce pochwy. W miejscu zapalenia pojawia się charakterystyczny obrzęk. Taki przebieg choroba występuje w przypadku zajęcia mięśnia strzałkowego lub w przypadku zespołu cieśni nadgarstka.
 3. W przewlekłej postaci choroby, zwanej również zwężeniem, błona maziowa pochwy odkształca się w tkankę łączną. Obserwuje się ubytek elementów składowych ścięgna z dalszym zwężeniem kanałów .

Ta dolegliwość może być zarówno niezależną chorobą, jak i konsekwencją istniejących patologii stawów. Zapalenie pochewki ścięgna może być również spowodowane infekcjami i alergiami.

 

Objawy

Głównym objawem tej choroby jest charakterystyczny ból, który towarzyszy każdemu ruchowi z udziałem zajętego ścięgna. Objawami są również obrzęk ścięgna i zespół bolesny. W niektórych przypadkach obserwuje się zanik mięśni.

Następujące przejawy są typowe dla ostrej formy:

 • Nagłe pojawienie się obrzęku błony maziowej;
 • Spędza krew do bolącego ścięgna;
 • Obrzęk z towarzyszącym bólem;
 • Mobilność jest ograniczona;
 • Zgrzytanie przy poruszaniu palcem;
 • Gorączka i dreszcze;
 • Utrata elastyczności więzadeł.

Przewlekła postać choroby jest związana z zawodem człowieka. Ta postać charakteryzuje się uszkodzeniem nadgarstków, stawów rąk i łokci. Przy aktywnym ruchu pojawia się silny ból i ruchomość stawu zmniejsza się, słychać kliknięcie lub chrupnięcie podczas poruszania nadgarstkiem.

 

Powody

 

Czynniki, które przyczyniają się do rozwoju zapalenia ścięgna i pochwy:

 

 • Mikrourazy i rany;
 • gruźlica, kiła;
 • Varicose Veins;
 • Zapalenie stawów i reumatyzm;
 • Duże obciążenie ścięgna.

Porada żywieniowa

Żywienie dietetyczne przy zapaleniu ścięgien i pochwy powinno mieć na celu wzmocnienie ścięgien. W tym celu dietetycy zalecają codzienne dodawanie mięsa wołowego, galaretki i galaretki, jaj kurzych i galaretki, wątroby i produktów dieta. Przydadzą się też przyprawy i orzechy, różne cytrusy, papryka i morele. Jeśli chodzi o napoje, należy zwrócić szczególną uwagę na herbatę z korzeniem imbiru i zieloną herbatę.

 

Żywność powinna być bogata w witaminy A, C, E i D, a także w jod, wapń, fosfor i żelazo. Wszystkie te enzymy, witaminy i pierwiastki śladowe pomagają wzmocnić i zwiększyć elastyczność skóry ścięgna.

Данная информация носит исключительно рекомендательный характер. Перед употреблением посоветуйтесь с врачом.